Českem s námi » Tip na výlet » Šumava » Hrady, zámky, zříceniny » Vimperk » Zámek Vimperk
A44155

Zámek Vimperk

Zámek Vimperk

Zámek Vimperk

Hrady, zámky, zříceniny » Šumava » Vimperk Adresa: Zámek 20; 385 01, Vimperk
Tel: +420 388 411 506
Web: http://www.zamek-vimperk.eu/cs

Vimperský hrad byl založen kolem poloviny 13. století možná králem Václavem I. jako strážní pevnost nad prastarou stezkou vedoucí z Bavorska do Čech.

Počátkem šedesátých let propůjčil král Přemysl Otakar II. hrad v léno rodu Janoviců.

Janovicové vládli Vimpersku do roku 1375, kdy dostal hrad s podhradím do zástavy bohatý pražský měšťan Jan Rotlev, mincmistr královské mincovny v Kutné Hoře.

Hrad s městem přešel roku 1494 na Malovce z Chýnova. Malovcům bylo panství odebráno králem Ferdinandem I. za účast na stavovské rebelii v roce 1547. Římský král císař prodal vimperské panství Jáchymovi z Hradce (Jindřichova), který jej o rok později opět prodal, a to Vilémovi z Rožmberka.

Rožmberkové započali s přestavbou gotického hradu na renesanční zámek; na Vimperk se uchylovali při morových epidemiích a odpočívali zde na čerstvém vzduchu v horském prostředí. Roku 1565 převádí Vilém panství na svého bratra Petra Voka z Rožmberka. V roce 1601 prodal Petr Vok přestavěný hrad Volfu Novohradskému z Kolovrat. Tehdy byl zřejmě vybudován Dolní zámek, kde po roce 1610 vznikl malovaný strop na ploše téměř 250 metrů čtverečních, který řadí Vimperk mezi prvořadé renesanční zámky v kontextu celé střední Evropy.

Po Novohradských přechází vimperské panství prodejem na Eggenberky a po nich odúmrtí na Schwarzenbergy, kteří hrad vlastnili až do roku 1947. Od počátku roku 2015 je zámek ve správě Národního památkového ústavu.
A44155 Tip na výlet / Hrady, zámky, zříceniny / Šumava

Další výlety v okolí objektu Zámek Vimperk Webkamery v okolí objektu Zámek Vimperk Ubytování v okolí objektu Zámek Vimperk
 


facebook TOPlist TOPlist
Banner Lesní sklo

Provozovatel serveru / PodmínkyMapa stránek

© 2011-2018 Českemsnámi.cz

Ubytovací zařízení: celkem 3611 / Webkamery: celkem 1130
Doporučujeme:

Spony do vlasů , Lesni zelené sklo , Webkamery z Chorvatska , Tiffany anděl